Model 400A-72SS-111
Stainless Steel Hydra-Lift Karrier. 72" (183 cm) pour height. AC Power lift & tilt. Exp-Proof 1-PH 60Hz AC motor. Welds NOT ground or polished.
All about Model 400A-72SS-111
Specific to Model 400A-72SS-111
  • Frame made of bead blast finished type 304 stainless steel
  • Electric power drum lift and tilt with single-phase 60Hz Explosion-Proof Motor
  • Lift hydraulic valve to raise drum
  • Use second valve to control hydraulically-driven drum tilt
  • Dispense drum at up to 72" (183 cm) high
  • Manual release valve to lower drum
  • Ships WITHOUT switch, cord and plug. Electrician to install according to local codes.
All Hydra-Lift Drum Karriers
  • Hydra-Lift Karriers Lift, Move and Dispense a drum
  • Rotate drum 360 degrees forward and back to dispense into vat, hopper, mixer or other container
  • Features MORCINCH™ Drum Handling System
  • Drum Holder Automatically adjusts for 22" to 23.5" (56 to 59.7 cm) diameter drum
  • Install MORCINCH™ Kit to handle plastic or fiber drum
  • Insert correct size Diameter Adapter for each smaller drum
No image available 1111i-p
2841X-P thumbnail image 2841X-P
Fully Enclosed Crate for export of 1 of 400A-60 or 400A-72 Series set up. Crate is heat treated and certified IPPC compliant.